Szacuje się, że aż 60% Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, a ponad 30% mieszkańców naszego kraju spędza przed telewizorem minimum trzy godziny dziennie. Ogólnodostępne media informują też, iż stan zdrowia Polaków stale się pogarsza. Wpływ na taki stan rzeczy ma niekwestionowanie między innymi siedzący styl życia i brak aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu jest bowiem niezbędne do utrzymania zdrowia i samopoczucia na odpowiednio wysokim poziomie. Sprawdź, jakie korzyści wynikają z dostarczania organizmowi codziennej dawki ruchu i co może się stać, jeśli nie będziesz regularnie ćwiczyć.

Korzyści dla zdrowia wynikające z codziennej aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna to niezwykle ważny element stylu życia, niezależnie od wieku. Każda osoba zarówno młodsza, jak i starsza powinna dostarczać swojemu organizmowi codzienną porcję ruchu w miarę swoich indywidualnych możliwości. Jest to wyjątkowo istotne, bowiem lista pozytywnych efektów prozdrowotnych, które są konsekwencją zdrowego stylu życia, jest naprawdę imponująca. Do najważniejszych z nich zalicza się możliwość ograniczenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, zwłaszcza te związane z układem sercowo-naczyniowym. Ponadto aktywność fizyczna powstrzymuje i opóźnia rozwój nadciśnienia tętniczego. Regularne ćwiczenia pomagają także w profilaktyce cukrzycy typu 2 oraz pozwalają zachować funkcje metaboliczne. Według badań naukowców aktywność fizyczna może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych typów raka. Niekwestionowaną zaletą regularnych ćwiczeń jest także możliwość wyeliminowania ryzyka otyłości, która jest niezwykle szkodliwa dla organizmu i która niesie za sobą niebezpieczeństwo zachorowania na wiele groźnych, wyniszczających chorób. Regularne wdrażanie różnego rodzaju aktywności to także lepsze samopoczucie i obniżony poziom stresu, a co za tym idzie lepsza jakość snu. Uprawianie sportu przydaje się też do wykonywania codziennych czynności. Silny organizm i wytrzymałe mięśnie są bowiem niezbędne w każdej, nawet najbardziej błahej czynności, jaką wykonujemy każdego dnia. Aktywność fizyczna pozwala poprawić lub zachować wydolność fizyczną i zachować siłę mięśniową, dzięki czemu organizm nie męczy się przy wykonywaniu prozaicznych czynności. Warto podkreślić, że sport to oczywiście nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie w rozumieniu fizycznym, ale też psychicznym. Dzięki aktywności można popracować nad wyglądem własnej sylwetki, poprawić poczucie własnej wartości oraz nabrać znacznie więcej entuzjazmu do codziennych obowiązków.
Konsekwencje dla zdrowia wynikające z braku aktywności fizycznej
Statystyki są zatrważające. Coraz więcej osób z uwagi na odpuszczenie aktywności fizycznej cierpi na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Trend ten jest zauważalny od lat i niestety liczba zachorowań stale rośnie. Nieuprawianie sportu bardzo szybko może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości, a to już prosta droga do pojawienia się groźnych dla zdrowia i życia chorób. Osoby, które nie uprawiają sportu mają obniżoną odporność, a w konsekwencji częściej chorują i gorzej przechodzą nawet drobne przeziębienia. Zaniechanie podejmowania aktywności ruchowej może także przyczynić się do pogorszenia nie tylko kondycji fizycznej, ale też psychicznej. U osób otyłych spada poczucie własnej wartości, co w konsekwencji negatywnie wpływa na samopoczucie i nastawienie do życia. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi nasz kraj wypada zdecydowanie lepiej, jeśli chodzi o liczbę osób otyłych, aczkolwiek z innymi krajami europejskimi niestety wypadamy już nieco gorzej. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż niewystarczająca aktywność fizyczna jest czwartym w kolejności czynnikiem ryzyka, odpowiedzialnym za przedwczesny zgon. Niezwykle ważne jest więc uprawianie różnego rodzaju sportów i pamiętanie o codziennej dawce ruchu. Nawet krótki spacer będzie lepszym rozwiązaniem, niż kolejne minuty spędzone przed ekranem telewizora, nierzadko w towarzystwie słonych, kalorycznych przekąsek.